WHEELOCK (E60-24MCC-FR) 2W Spkr Str,Rnd,Ceil,24Vdc,15/30/75/95Cd
SKU: E60-24MCC-FR Brand:
2W SPKR STR,RND,CEIL,24VDC,15/30/75/95CD
Out of stock
Key Features
  • Multiple candela settings: 15, 30, 75, and 95 cd for flexible application requirements
  • 24VDC operation compatible with standard commercial fire alarm control panels
  • UL 1971 listed for hearing-impaired notification requirements
  • Low current draw minimizes panel loading and system complexity
  • NFPA 72 compliant synchronization capabilities
  • White finish with low-profile round ceiling mount design
Specifications
  • Voltage: 24VDC nominal
  • Current Draw: Varies by candela setting
  • Mounting: Ceiling mount, surface/semi-recessed options
  • Color: White
  • Operating Temperature: 32°F to 120°F
Additional information
Weight 2.15 lbs
Dimensions 8.4 × 8.2 × 6.3 in